Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації, у рамка ведення містобудівного моніторингу, проводить аналіз реалізації містобудівної документації та забезпечення містобудівною документації населених пунктів Закарпатської області.
Аналіз стану забезпеченості містобудівною документацією населених пунктів свідчить, що наявна містобудівна документація сіл, селищ та міст є здебільшого застарілою, розробленою ще в другій половині ХХ ст. і за терміном реалізації вичерпала свої концептуальні основи та потребує повного оновлення.
Загальний стан забезпеченості містобудівною документацією населених пунктів області залишається задовільним, якщо взяти за основу стовідсоткову актуалізацію містобудівної документації, що відбулась у 2013 році, шляхом прийняття рішень на сесіях органів місцевого самоврядування про продовження дії (старих) генеральних планів до подальшого розроблення (оновлення) містобудівної документації (генеральних планів). Дані дії мали короткотерміновий ефект так, як передбачали, що органи місцевого самоврядування у найкоротший термін розроблять нові генеральні плани. Але тотального виготовлення генеральних планів населених пунктів, як на території Закарпатській області так і всієї України – не відбулося з різних причин, одна з яких – відсутність коштів для розроблення цієї документації. Натомість органами самоврядування традиційно кошти спрямовувалися на не першочергові потреби.
На даний час необхідно оперативно провести оновлення містобудівної документації області. Крім генеральних планів, законодавство передбачає розроблення інших видів містобудівної документації, а саме — історико-архітектурних опорних планів населених пунктів віднесених до Списку історичних населених місць України та плани зонування території населених пунктів.
З огляду на вищевказане управління містобудування та архітектури реалізовує програму створення містобудівного кадастру, ініціює роботу зі оновлення районних програм щодо розроблення нової містобудівної документації та інші заходи наведені в розділі ”аналітичний звіт”.
З результатами проведення містобудівного моніторингу щодо аналізу стану забезпечення містобудівною документацією Закарпатської області ви можете ознайомитися нижче.